Leidinio numeris:

2009.01.16 (10/2009)

Rodyti

Biržos. Investuotojus masino bankų sektorius

„East Capital“ ketina parduoti DnB NORD akcijas

Didžiausia DnB NORD banko akcininkė ketina skelbti savanorišką oficialų siūlymą likusioms banko akcijoms supirkti. „East Capital“ atstovas VŽ tikina, kad ko gero investicijų bendrovė parduos turimas DnB NORD banko akcijas. Tai reiškia, kad tokiu atveju oficialus pasiūlymas bus įgyvendintas ir gresia privalomasis šio banko akcijų supirkimas (angl. sqeeze-out).

93,68% Lietuvoje veikiančio DnB NORD banko akcijų valdantis DnB NORD bankas Danijoje ketvirtadienį pranešė, kad valdyba dar sausio 8 d. nutarė paskelbti savanorišką oficialų siūlymą įsigyti visas likusias (6,32%) Vilniaus biržoje kotiruojamo banko akcijas. Už vieną DnB NORD banko akciją bus mokama 125 Lt su sąlyga, kad per oficialų pasiūlymą bus įsigyta ne mažiau kaip 5,69% įstatinio kapitalo.

Ši naujiena Vilniaus biržoje kotiruojamo DnB NORD banko akcijų kainą vakar pakėlė 39,02%, nuo 82 iki 114 Lt. Istoriškai nedidele apyvarta pasižyminčių banko akcijų iš viso perleista 0,028 mln. Lt.

„Manau, kad šis pasiūlymas supirkti akcijas yra nutaikytas į vieną investicinių fondų valdymo bendrovę („East Capital“ – VŽ) ir, jei ji neatsilieps, tikriausiai šis pasiūlymas ir žlugs“, – komentavo Marius Dubnikovas, FMĮ „Jūsų tarpininkas“ finansų makleris.

„East Capital“ yra antras pagal dydį po strateginio investuotojo DnB NORD banke akcininkas, turintis 5,47% banko akcijų. Jo atstovai sako, kad investicijų bendrovė tikriausiai pasinaudos pasiūlymu.

„Akcijas veikiausiai parduosime, kadangi mažiname investicijas Baltijos šalyse dėl smarkiai sumažėjusio mūsų investuotojų intereso šiam regionui, – VŽ sako Aivaras Abromavičius, Maskvoje dirbantis „East Capital“ partneris. – Dėl pastaruoju metu smukusios DNB NORD banko akcijos kainos šis pasiūlymas atrodo patraukliai, nors bankas yra stiprus ir pelningai dirbantis.“

Pasak jo, strateginiam investuotojui šis sandoris yra taip pat patrauklus, nes jis įsigyja banko akcijų žemiau jų buhalterinės vertės (vakarykšte kaina P/Bv sudarė 0,61).

Pagal įstatymą DnB NORD bankas, pavykus savanoriškam pasiūlymui, kontroliuos daugiau nei 95% Lietuvoje veikiančio banko akcijų ir galės skelbti privalomąjį akcijų supirkimą iš smulkiųjų akcininkų. Laisvų DnB NORD banko akcijų rinkoje nėra ir 1%.

Šlavė ir kitus bankus

Vilniaus biržoje ir vakar karaliavo bankų sektorius, o aktyviausiai prekiauta Ūkio banko ir „Snoro“ akcijomis, kurių bendrai perleista už 2,1 mln. Lt, arba didžioji dalis visos apyvartos (3,84 mln. Lt) rinkoje. „Tai rodo, kad investuotojų susidomėjimas šiame sektoriuje išlieka. Tačiau Ūkio banko pozicijoje buvo šiek tiek juntamas spaudimas iš pasiūlos pusės – tai lėmė akcijos kainos korekciją 2,35% žemyn“, – komentuoja p. Dubnikovas.

„Snoro“ akcijos brango 1,85%, o makleris skaičiuoja, kad vien ketvirtadienį Ūkio ir „Snoro“ akcijų buvo perpirkta po 0,7% įstatinio kapitalo.

Investuotojai taip pat graibstė Lietuvos jūrų laivininkystės (LJL) ir „Klaipėdos naftos“ (KN) akcijas. Susidomėjimas šioms pozicijoms neblėsta jau kelis mėnesius vyraujant lūkesčiams dėl šių bendrovių galimo privatizavimo.

„LJL akcijos brango maksimaliai (12,50%), nes nebuvo pakankamai pasiūlos. KN akcijų kaina dėl vieno pardavėjo („Hansabanko“, – VŽ) nekilo ir ilgą laiką buvo įšaldyta 90 ct lygmeniu. Ir tik prekybai baigiantis pasiūlos nebeliko, akcijos pigo 1,10%“, – sako makleris.

Bendros tendencijos Talino ir Rygos biržose vakar buvo daugiau neigiamos, greičiausiai dėl dar trečiadienį apčiuopiamai 3–5% kritusių užsienio rinkų ir vakar laukto Europos centrinio banko sprendimo dėl bazinių palūkanų normos.