Leidinio numeris:

2009.01.16 (10/2009)

Rodyti

Pramonė. Kirs darbuotojams

Akcizo mokestis grūmoja atleidimais

Sparčiai krintant pardavimams, kone visi stipriųjų gėrimų gamintojai užsimena apie gresiančius atleidimus. Ateityje neatmetanti etatų mažinimo bendrovė „Stumbras“ stabdo gamybą. Esą taip ieškoma kompromiso su darbuotojais.

Nusprendusi, kad gaminti į sandėlius neapsimoka, AB „Stumbras“ nuo sausio 19 d. antrą kartą dviem savaitėms stabdo gamybą. Anot Algirdo Čiburio, bendrovės rinkodaros direktoriaus, šiuo sprendimu bent laikinai tikimasi išvengti etatų mažinimo.

„Šiuo metu darbuotojai išleisti atostogų. Neturintiems sukauptų laisvų dienų teko išeiti nemokamų atostogų. Koks likimas darbuotojų laukia ateityje, prognozuoti labai sunku. Kol kas kitų stipriųjų gėrimų gamintojų patirtis nieko gera nežada“, – garantijų darbuotojams negali pažadėti p. Čiburys.

Jis pabrėžia, kad šie sprendimai yra būtinybė, o ne protesto akcija prieš pakeltą akcizo mokestį.

„Tai tik parodo, kad kreipdamiesi į visas įmanomas valdžios institucijas ir prognozuodami šias liūdnas permainas ne makaronus kabinome“, – tikina AB „Stumbro“ atstovas.

Anksčiau AB „Stumbras“ gamybą dviem savaitėms stabdė šventiniu laikotarpiu. Teigiama, kad vėl nutraukti darbą privertė gruodį 20%, palyginti su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, nukritę pardavimai.

Atleidžia ir atleis

Dėl tokių pat priežasčių AB „Alita“ ketina atleisti 20–25% darbuotojų. Taip pat ketinama peržiūrėti bendrovės valdymo struktūrą ir reorganizuoti logistikos skyrius.

Verslo naujienų portalas vz.lt rašė (2009 0 13), kad atleidžiamiems darbuotojams gali būti išmokėta apie 0,5 mln. Lt išeitinių pašalpų . Tačiau pasak Irenos Stankevičiūtės, ši suma dar nėra konkreti.

„Išmokų darbuotojams suma priklausys nuo atleidžiamų darbuotojų darbo laiko įmonėje, o kurie gali būti atleisti, dar nėra žinoma“, – sako ji.

„Alitoje“ iš viso dirba 320 darbuotojų.

Padidinus akcizo mokestį alkoholiniams gėrimams, AB „Anykščių vynas“ sutrumpino darbo laiką iki keturių darbo dienų per savaitę. Tokį darbo režimą ketinama palaikyti šį ketvirtį, tačiau jis gali tęstis ir neprognozuojamą laikotarpį.

Violeta Labutinė, AB „Anykščių vynas“ direktorė, pripažįsta, kad bendrovė gali atsisakyti dalies darbuotojų.

„Tačiau apie konkrečius planus pranešime kitą savaitę, nes savininkai dar nepatvirtino sprendimų“, – išsamiau komentuoti atsisako bendrovės direktorė.

Šiuo metu įmonėje dirba 240 žmonių.

AB „Vilniaus degtinė“, kurioje dirba 250 žmonių, šį mėnesį planuoja stabdyti gamybą. Pasak Lauryno Miškinio, bendrovės komercijos ir rinkodaros direktoriaus, dabar gamykla dirba eksportui.

„Jeigu prekyba ir toliau neatsigaus, būsime priversti nutraukti gamybą ir imtis pertvarkų. Tuomet jos palies ir darbuotojus“, – prognozuoja p. Miškinis.

Pasak jo, gamybą tenka stabdyti dėl pernai akivaizdžiai kritusių pardavimų. Net prieš šventes buvo parduota apie 20% mažiau produkcijos nei 2007 metais.