Leidinio numeris:

2009.01.16 (10/2009)

Rodyti

Mokesčiai. Kur pigiau, ten ir pila

Lenkijos degalines pamiloDėl naftos kainų nuosmukio ir dėl to, kad Lenkijoje nedidėjo akcizas degalams, kaimyninėje šalyje ir benzinas, ir dyzelinas gerokai pigesni nei Lietuvoje.

Dėl to, kad Lenkija nekeitė akcizo degalams, ir benzinas, ir dyzelinas kaimyninėje šalyje dabar kainuoja gerokai pigiau negu Lietuvoje. Lenkijos interneto portalas auto-motor-i-sport.pl šią savaitę paskelbė vidutines Lenkijos degalų kainas.

Litras benzino A 95 pas kaimynus kainavo vidutiniškai 3,29 PLN, maždaug tokia pati ir dyzelino kaina. Tai maždaug atitinka 2,80 Lt už litrą. Suskystintų dujų kaina kaimyninėje šalyje siekė 1,87 PLN už litrą (apie 1,59 Lt). A 95 benzino kaina Lietuvoje šiuo metu svyruoja apie 3,20 Lt/l.

Per savaitę 1 litras A 95 benzino Lenkijoje atpigo vidutiniškai 0,08 PLN, o nuo metų pradžios kainos pakilo vidutiniškai 0,2 PLN už litrą. Taip nutiko, nes trumam buvo pabrangusi nafta pasaulio rinkoje.

Po Naujųjų metų vienoje iš Lenkijos Podliaso vaivadijos degalinių buvo užregistruota rekordiškai žema benzino A 95 kaina – 2,99 PLN už 1 litrą – tik šiek tiek daugiau nei 2,50 LTL. Tiesa, bendras degalų kainų lygis tuo metu kaimyninėje šalyje buvo didesnis negu dabar.

Vežėjai pilsis

„Tarptautiniais maršrutais važiuojantys vežėjai visada pilasi degalus ten, kur pigiau, – sako Algirdas Baranauskas, asociacijos „Linava“ sekretorius. – Tokiais maršrutais važiuoja apie 90% įmonių – mūsų asociacijos narių, o visi maršrutai į Vakarus veda per Lenkiją. Ir anksčiau Lenkijoje buvo patogu piltis degalus, nes kaimyninė valstybė per mūsų asociaciją sugrąžindavo maždaug pusę už degalus sumokėto PVM. Jeigu kainų skirtumas išliks panašus kaip dabar, natūralu, kad vežėjai ten pilsis dar daugiau degalų, o pajamų iš akcizo Lietuvos biudžetas gaus mažiau negu planavo.“

„Kol kas tendencijos, kad pardavimai mažėtų dėl kainų skirtumo kaimyninėse šalyse, nepajutome“, – sako Vytautas Šmulaitis, Lietuviškų degalinių tinklo, vienijančio kelias dešimtis degalinių, valdybos narys. – „Bet akivaizdu, kad sunkvežimiai, kurie pilasi didelius degalų kiekius ir važiuoja tolimais maršrutais, pervažiuos Lietuvą nesustodami ir pilsis degalus ten. Pasekmes degalų pardavimui Lietuvoje prognozuoti kol kas sunku.“