Leidinio numeris:

2009.01.27 (17/2009)

Rodyti

Valiutos. Britų ryžtas mažinti palūkanas gali paskatinti ECB

Lūkesčiai dėl Obamos – per kietas riešutėlis euruiPildosi ekonomistų prognozės, kad sunkmetį lengviau ištvers galingiausios pasaulio valstybės valiuta. Su didesniais ar mažesniais „atšokimais“ euras JAV dolerio atžvilgiu per šiuos metus jau susilpnėjo apie 7%.

Analitikai tvirtina, kad JAV dolerį (USD) pastaruoju metu stiprina optimizmo pliūpsnis dėl naujojo JAV prezidento Barako Obamos (Barack Obama) atėjimo į valdžią.

„Naujasis JAV prezidentas, jo inauguracinė kalba ir gelbėjimo planas neabejotinai teigiamai paveikė dolerio kursą. O iš euro zonos regiono skrieja vien blogos naujienos, pvz., apie Ispanijos, Graikijos reitingų peržiūrėjimą, prastą Didžiosios Britanijos ūkio padėtį“, – sako Rūtenis Šukevičius, „Nordea Bank Lietuvos“ vyresnysis vadybininkas.

Mindaugas Žeimys, „Swedbanko“ Valiutų prekybos skyriaus dileris, priduria, kad dar viena USD stiprėjimo priežasčių yra prognozuojamas skirtumo mažėjimas tarp euro ir dolerio bazinių palūkanų.

„Europos centrinis bankas (ECB) vis dar turi erdvės mažindamas bazines palūkanas ir tokiu būdu bandydamas gaivinti stingstančią euro zonos ekonomiką. O JAV centrinis bankas (Fed) jau išnaudojo palūkanų mažinimo šovinius ir kyla klausimas, kokie bus kiti centrinio banko žingsniai“, – sako jis.

Šiuo metu Fed nustatyta bazinė palūkanų norma yra intervalas nuo 0 iki 0,25% ir beveik neabejojama, kad sausio 27–28 d. vyksiančiame susirinkime bankas jos nekeis.

Britai karpys

Daugiau klaustukų analitikams kelia vasario 5 d. planuojamas ECB posėdis. Tikėtina, kad ECB karpyti palūkanas (bazinė palūkanų norma dabar siekia 2%) gali paskatinti Didžiosios Britanijos centrinis bankas. Šios šalies valdžios atstovai jau yra užsiminę apie palūkanų mažinimą iki 0–0,25%, o „Credit Suisse“ išvestinių finansinių instrumentų indeksas rodo, kad labiausiai tikėtinas palūkanų sumažinimas yra 0,5 procentinio punkto, iki 1%.

Britų valiuta JAV dolerio atžvilgiu šiuo metu yra nusmukusi iki 23 m. žemumų. Ją neigiamai paveikė žinios apie labiausiai nuo pat 2001 m. šalyje smukusias namų kainas ir jau antrą bankų gelbėjimo planą per tris mėnesius.

„Į Didžios Britanijos svarų kursą šiuo metu yra įskaičiuota per daug blogų naujienų“, – Bloomberg naujienų agentūrai sako Polas Robinsonas (Paul Robinson), Londone dirbantis „Barclays Capital“ valiutų prekybos strategas. Jo vertinimu, teisingiausias ECB sprendimas būtų bazinių palūkanų normų apkarpymas daug greičiau, nei tikisi rinkos.

Nesusitaria

Ponas Šukevičius prognozuoja, kad spaudimas USD stiprėti išliks bent jau iki šių metų vidurio: „Doleris pirmąjį ir, tikėtina, antrąjį ketvirtį turėtų toliau stiprėti praktiškai visų valiutų atžvilgiu. Mat euro zonoje tik įsibėgėja neigiamų naujienų skelbimas, o iš JAV pasibaigus pirmajam ketvirčiui gali pasirodyti teigiamų naujienų, nes krizė ten pirmiausiai ir prasidėjo. Jei taip ir įvyks, USD patrauklumas dar labiau sustiprės.“

Tačiau „Swedbanko“ atstovas tolesniam dolerio stiprėjimui įžvelgia grėsmių: „Benas Bernankė (Ben Bernanke) yra užsiminęs, kad Fed gali pradėti supirkinėti JAV vyriausybinius popierius ir tokiu būdu mažinti skolinimosi kainą. Jeigu šį trečiadienį vyksiančio Fed posėdžio metu nebus gautas patvirtinimas apie šiuos centrinio banko ketinimus, tai gali neigiamai paveikti JAV dolerio kursą“, – sako p. Žeimys.

Vakar apie 17 val. Lietuvos laiku euras valiutų rinkoje buvo sustiprėjęs 0,02%, iki 1,3126 USD, tačiau tą pačią dieną buvo fiksuotas ir priešingos tendencijos.

„Swedbanko“ techninės analizės specialistų skaičiavimais, EUR/USD kurso smukimą turėtų sulaikyti 1,2400 lygis, žemiau jo – 1,2320. JAV doleriui pradėjus pigti euro atžvilgiu, kursas gali kilstelti iki 1,3250, o aukščiau šio lygio ir iki 1,3390.


Svarbiausios šios savaitės makroekonominės naujienos:

Antradienį:

Vokietijos sausio mėn. IFO instituto verslo pasitikėjimo indeksas. Prognozuojama, kad indeksas smuko nuo 82,6 iki 81,3.

JAV sausio mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas. Prognozuojama, kad indeksas išaugo nuo 38,0 iki 39,0.

Trečiadienį:

Fed posėdis dėl bazinės JAV dolerio palūkanų normos (jis vyks ir ketvirtadienį). Tikimasi, kad palūkanos liks nepakeistos, t. y. 0–0,25%.

Vokietijos sausio mėn. preliminarus vartotojų kainų indeksas. Prognozuojama, kad kainos smuko 0,30%, po 0,30% augimo gruodį.

Ketvirtadienį:

Vokietijos sausio mėn. nedarbo lygis. Prognozuojama, kad nedarbas išaugo nuo 7,6% iki 7,7%.

Euro zonos sausio mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas. Prognozuojama, kad indeksas smuko nuo -30,0 iki -31,0.

JAV gruodžio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Prognozuojama, kad užsakymai smuko 2,0%, po 1,50% smukimo lapkritį.

Penktadienį:

Euro zonos gruodžio mėn. nedarbo lygis. Prognozuojama, kad nedarbas išaugo nuo 7,80% iki 7,90%.

JAV IV ketv. preliminarus BVP. Prognozuojama, kad BVP smuko 5,40%.

JAV sausio mėn. Čikagos pirkimo vadybininkų indeksas. Prognozuojama, kad indeksas smuko nuo 35,1 iki 34,0.

JAV sausio mėn. galutinis Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas. Prognozuojama, kad indeksas kilo nuo 60,1 iki 61,9.

Šaltinis: „Swedbank“