Leidinio numeris:

2009.02.12 (29/2009)

Rodyti

Paskutinis puslapis. Kultūros sostinės renginių sąrašas trumpėja

Nėra pinigų, nebelieka ir renginių


Ne visiems kultūriniams renginiams lemta išvysti dienos šviesą
.

Apie VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) kalbos ir naujienos sklinda tarsi apie kokią pramogų pasaulio žvaigždę. Štai ir pirmadienį VEKS, pasisiūliusi būti likviduojama, ir vėl sulaukė daug spaudos, taip pat ir vz.lt portalo skaitytojų dėmesio. Tai ne vienintelė dėl per mažo finansavimo kilusi problema. Jau atšaukus keliolika programos renginių, VEKS atstovai tikina, kad tai dar ne pabaiga.

VEKS aiškina, kad atsisakius įstaigai administruoti numatytų sąnaudų ir atliekamų funkcijų, sutaupytas lėšas valstybė arba miestas galėtų skirti kultūros ir meno projektams, kuriems šiuo metu nepakanka lėšų numatytų valstybės biudžete ir svarstomame miesto biudžete, įgyvendinti. Todėl įstaigos steigėjams pasiūlyta nuspręsti, ar tikslinga tolesnė VEKS veikla, kai trūksta lėšų įstaigos vykdomiems kultūros, meno, visuomeniniams bei rinkodaros ir komunikacijos projektams.

Vilniaus miesto savivaldybė VEKS turėtų skirti lėšų įgyvendinti kultūros, meno ir visuomeniniams projektams, kurių vertė 4,3 mln. Lt, Nacionalinės programos rinkodarai ir komunikacijai – 7 mln. Lt, administravimui – 3,8 mln. Lt. Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto projekte numatyta dotacija VEKS vykdomai veiklai yra 5,2 mln. Lt – tris kartus mažiau nei nustatytas poreikis.

VEKS atstovų nuomone, dalis projektų vykdymo funkcijų gali būti perkeltos Vilniaus miesto savivaldybei ir Kultūros ministerijai bei jų įsteigtoms viešosioms įstaigoms.

Programos nėra

Šiandien, skendėdami kasdieniniuose rūpesčiuose, VEKS atstovai kol kas dar negali pasakyti, kurie iš planuotų didžiųjų programos renginių tikrai vyks.

Albertas Barauskas, VEKS atstovas, teigia, kad sunku kalbėti apie ateities renginius ir apskritai visą programą, kadangi kiekvieno renginio likimas yra miglotas ir bet kada gali pasikeisti.

„Kol kas galima šnekėti tik apie jau tikrai atšauktus renginius, o kokia programa išliks – dar neaišku“, – sako pašnekovas.

Jau buvo nuspręsta neorganizuoti 16 renginių, kai kurie iš jų buvo svarbūs programos akcentai (elektroninės muzikos festivalis „Creamfields“, tūkstantmečio programos renginys „Ąžuolo misterija“ ir kt.), turėję sutraukti daug lankytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Kaip aiškina p. Barauskas, juos rengti atsisakė patys projektų vykdytojai, nes matė, kokia susidariusi padėtis, ir iki šiol negavo atsakymo dėl finansavimo.

„Jie nusprendė, kad projekto rengti neverta arba tam jau nebeužteks laiko“, – sakė VEKS atstovas.

Nuo naujųjų metų prasidėję renginiai, anot pašnekovo, kol kas vyksta beveik pagal planą, tačiau jeigu nebus sulaukta prašomų papildomų milijonų, programa tikrai keisis.

Vis dėlto jau ir šį mėnesį VEKS mažina išlaidas ir skelbia nusprendusi neskirti lėšų planuotam stendui įrengti Vilniaus knygų mugėje. Jame norėta įrengti paskutiniais metais išleistų Vilniaus miestą ir jo kultūrą pristatančių leidinių parodą „Knyga pažinkime Vilnių“. Taip pat ketinta pristatyti „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“, Lietuvos tūkstantmečio ir „Lincas – Europos kultūros sostinė 2009“ programų leidinius. Iš knygų mugės renginių dabar vyks tik „Vilnius skaito Lincą“ ir pokalbiai knygų mugės klube.